Sa porastom popularnosti društvenih mreža, sve je lakše zamisliti svoj dom na fotografiji koju će videti hiljade ljudi. Mnogi od nas zato žele da učine svoj dom fotogeničnijim, a da pritom ne narušimo prijatnu atmosferu u njemu. Mi smo se potrudili da sastavimo listu stvari koje vaš enterijer mogu obogatiti i učiniti pogodnijim za fotografisanje. Pritom smatramo da je i dalje najbitnije da se vi u svom domu dobro osećate, jer jedino tako fotografije nastale u njemu mogu dobiti autentični duh.
1. Ambijentalna lampa
Lampe na više načina doprinose izgledu vašeg enterijera. One pre svega mogu svetlošću napraviti pogodnu atmosferu i promeniti ton fotografija. Zbog toga su ambijentalne lampe praktičnije za fotografisanje, jer je njihova svetlost prigušena, pa ih možete slikati i dok su uključene. Možete se poigravati sa bojom svetla, i isprobati žute, crvene ili plave sijalice. Lampe, zatim, mogu biti najrazličitijih oblika, boja i veličina, i mogu se uklopiti u raznovrsne stilove. Odaberite starinsku stonu lampu za vintidž izgled, ili modernu podnu lampu koja će naglasiti minimalistički enterijer.
2. Dekorativni radijatori
Radijator je još jedan svakodnevni predmet o kome ne razmišljamo kao o stvari za fotografisanje. Obični radijatori će se retko naći na stilskim fotografijama, ali zato su dekorativni radijatori pravljeni upravo da bi zadivili svojim spojem stila i praktičnosti. Vrlo često nećete ni shvatiti da je predmet koji vidite zapravo radijator a ne ukrasna instalacija na zidu dok ga ne dodirnete i osetite toplotu. Dolaze u najrazličitijim oblicima i prate sve moderne stilove u uređenju enterijera. Dekorativni radijatori, naravno, nisu nešto što možete u bilo kom trenutku dodati u svoj dom, ali možete ih imati na umu kao opciju pri preuređivanju kuće.
3. Knjige
Knjige, pored svoje unutrašnje vrednosti, nose i čisto estetski potencijal. Pored toga što vašem životnom prostoru daju određeni karakter i osobenost, one mogu jako lepo izgledati na fotografijama. Koristite ih kao pozadinu za slikanje, ili kao dominantni subjekat u kompoziciji. Odaberite starije knjige ukoliko želite da dočarate melanholičnu atmosferu, ili izdvojite naslove koje volite da čitate kako biste fotografiji dali ličniji ton. Knjige mogu biti uredno naslagane na policama, ili razbacane u „kreativnom haosu“, opet u zavisnosti od utiska koji želite da postignete.
4. Sveće
Donekle slično lampama, sveće pružaju višestruku korist kao stvari za fotografisanje. Pre svega, zbog raznovrsnosti stilova u kojima dolaze, sveće se mogu uklopiti u bilo koji enterijer. One, zatim, stvaraju naročitu atmosferu svojim svetlom. Na kraju, od vrste sveće zavisi kakav će biti sveukupni ambijent fotografije - romantični, svečani, duhovni, mračni i slično. Kombinovanjem sveća za različiti svećnjacima, mogućnosti se višestruko umnožavaju.
5. Biljke
Biljke ulivaju život svakoj sceni, pa će sigurno oplemeniti vaše fotografije. One se ne vezuju za određeni stil, tako da će se uklopiti sa većinom nameštaja i dekorativnih predmeta. Uključite cveće u svoju postavku ukoliko želite šareniju fotografiju, ili se držite jednostavnih biljaka ako ste se opredelili za minimalizam. Određene vrste cveća neretko imaju svoja simbolična značenja, pa možete obratiti pažnju i na njih pri osmišljavanju scene za fotografiju, i tako svojim slikama dati slojevito značenje. Suncokret, tako, predstavlja divljenje, akacija otmenost, iris gordost, a crvena ruža ljubav.
6. Komadi nameštaja
Kada se govori o nameštaju koji ima umetničku vrednost, najčešće se misli na stilski nameštaj. Međutim, realna vrednost nameštaja ne mora biti direktno povezana sa njegovom fotogeničnošću. Naravno, raskošna fotelja će izgledati dobro na fotografiji kao i uživo. Ali lepota fotografisanja je upravo u tome što i naizgled obični predmeti mogu dobiti nov život. Vintidž stil je vrlo popularan u zadnjih desetak godina, tako da bi vaš tavan mogao da krije mnoge predmete vredne razmatranja. Stara, pohabana stolica može biti sjajan subjekat za makro kadar. Ormar vaše bake može svedočiti o zanimljivoj porodičnoj istoriji, ali i poslužiti kao kontrast modernom enterijeru na umetničkoj fotografiji.
7. Šivaće mašine
U skladu sa vintidž stilom, starinske šivaće mašine (Singerice) već dugo su popularan detalj u uređenju privatnih prostora, ali i ugostiteljskih objekata. Ukoliko ste nasledili jednu takvu mašinu, imate sreće. Uz malo truda, možete je restaurirati i dobiti sjajan dodatak enterijeru, kao i zanimljiv detalj za fotografisanje. Naravno, možete okušati sreću i pokušati da pronađete staru šivaću mašinu na buvljoj pijaci ili putem interneta. Pošto je nećete upotrebiti za šivenje, bitno je samo da mašina nema primetnih fizičkih oštećenja.
8. Voće
Voće, kao veoma čest motiv na starim umetničkim slikama, mora biti spomenuto uvek kada se govori o stvarima za fotografisanje. Njegove prednosti u ovom smislu su brojne. Voće unosi boje u kompoziciju fotografije, i čini sliku živopisnijom. Voće takođe asocira na zdrav način života, pa će, makar i podsvesno, promeniti percepciju čitavog prostora. Na kraju, voće uvek imamo u svom domu, tako da nema razloga ne pokušati da ga uklopite u postavku za fotografiju. I za voće važi da se ne vezuje za neki određeni stil, tako da možete da kombinujete sa raznovrsnim nameštajem. Za svrhu fotografisanja možete čak isprobati i veštačko voće, mada mi uvek preporučujemo prirodno. Razlike umeju da budu suptilne, ali primetne, a male nesavršenosti koje se uočavaju na prirodnom voću često pojačavaju njegovu fotogeničnost.
9. Zidni satovi
I pored sve tehnologije koja nam je danas na raspolaganju, zidni satovi ne gube na popularnosti. Ljudima je u prirodi da žele dobru orijentaciju u vremenu, tako da sat često zauzima centralno mesto na zidu. Sveprisutnost satova ostavlja trag i u fotografijama enterijera, pa se možete potruditi da taj trag bude upečatljiv. Sat treba da bude deo ukupnog stila vašeg doma, ali ne treba da se u njega utopi i postane neprimetan. Može se izdvojiti bojom, oblikom ili veličinom, ili čak zanimljivim pozicioniranjem između drugih zidnih dekoracija.
10. Plišani meda
Isticanjem svoje nežnije strane postići ćete da vaše fotografije dobiju ličnu notu. Plišani meda, kao simbol detinjstva, postići će baš to. Uklopiće se u većinu enterijera, i dati im određenu nežnost. Mali plišani meda će svakoga podsetiti na medvedića sa kojim se igrao u detinjstvu. Ukoliko želite element iznenađenja na svojim fotografijama, šta bi bilo bolje nego plišani meda od 2 metra? Ako smatrate da njegove dimenzije nisu u skladu sa vašim enterijerom, a ipak želite da se veliki plišani meda nađe na vašoj slici, plišani meda od 170cm je sjajno rešenje. Plišane mede jako dobro upotpunjuju prazničnu atmosferu, ali se ne moraju vezivati baš za zimu. Ako odaberete medu u jarkoj boji, biće dobar dodatak letnjoj postavci enterijera. Srednji plišani meda može biti stalni gost na vašem trosedu. Pored toga što sjajno izgleda na slikama, on je jako mekan i prijatan na dodir. Kao i sve stvari na našoj listi, i plišane mede su dobar dodatak vašem domu bez obzira na to da li želite da završe na jednoj od vaših fotografija.